Fundacja Bez Tajemnic powstała w 2012 roku. Wtedy to, w lutym, została wpisana przez Krakowski Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia, XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego do rejestru stowarzyszeń i fundacji. Jej statutowym działaniem jest ogólnopolski program zbierania plastikowych zakrętek – „Zakretki.info – pomagamy nie tylko przyrodzie”. Jest to program o charakterze charytatywno – ekologicznym. Sama akcja zbierania zakrętek prowadzona jest już od 2008 roku, początkowo przez studentów krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Stopniowo dołączali do niej wolontariusze z całego kraju. Obecnie w całej Polsce jest 37 koordynatorów programu, a w Fundacji zaangażowanych jest około 70 wolontariuszy.
Akcja polega na zbieraniu różnego rodzaju plastikowych zakrętek: z napojów, kawy czy kosmetyków i chemii gospodarczej (płyny do płukania, kremy), a następnie przekazywaniu ich firmom recyklingowym. 100% uzyskanych w ten sposób środków przeznaczane jest na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. Kto może zbierać i oddawać zakrętki? Każdy! Wszyscy kupujemy napoje w plastikowych butelkach czy korzystamy z produktów kosmetycznych z plastikowymi zakrętkami. Każda taka zakrętka jest małą cegiełką, która pomoże kupić sprzęt, podnoszący jakość życia niepełnosprawnego dziecka. W program są zaangażowane liczne instytucje: przedszkola i szkoły, uczelnie, urzędy, liczne firmy prywatne i państwowe, stowarzyszenia i osoby fizyczne. Na chwilę obecną do akcji jest zgłoszonych około 500 takich podmiotów. Nietrudno również zaangażować w zbiórkę rodzinę, znajomych czy współpracowników. W taki sposób szybko można uzbierać sporo zakrętek. Kilogram zakrętek to około 400 sztuk, a średnia cena za kilogram waha się od 0,80 do 1,50 PLN. Średni koszt wózka inwalidzkiego to około 10 750 zł. Zakładając, że cena za kilogram to złotówka, by kupić taki jeden wózek, potrzebujemy 10 750 kg zakrętek. Im więcej osób będzie zbierało zakrętki, tym szybciej pojawi się uśmiech na twarzy kolejnego podopiecznego Fundacji! Obecnie mamy 51 podopiecznych, z czego w programie Zakretki.info – 27. Od 2012 roku udało nam się zakupić sprzęt rehabilitacyjny dla 19 podopiecznych. W roku 2013 zakupiono sprzęt za łączną kwotę około 114 tysięcy złotych. W tym roku już udało się zakupić sprzęt dla dwojga podopiecznych. Najczęściej kupowanym sprzętem są wózki inwalidzkie, ale również inne potrzebne urządzenia, jak foteliki terapeutyczne czy balkoniki.
No dobrze, a co zrobić, jak już uzbieramy sporo zakrętek? Do dyspozycji mamy 106 punktów zbiórki w całym kraju. Każdy punkt zbiórki, w związku z ograniczoną powierzchnią magazynową, może przyjąć maksymalnie 5kg zakrętek od osoby. Przy większych ilościach można przekazać zakrętki koordynatorowi regionalnemu. W Krakowie do dyspozycji jest spory magazyn, mieszczący się przy ul. Balickiej 253A. Tam co pewien czas ktoś z wolontariuszy pełni dyżur. Wówczas można przyjechać i zostawić uzbierane zakrętki. Najbliższe dyżury można sprawdzić na naszej stronie internetowej: www.zakretki.info. Z prawej strony widać kalendarz, gdzie zielonym kółkiem zaznaczone są dni, w których ktoś pełni dyżur. Po kliknięciu w taki dzień można sprawdzić dokładne godziny dyżuru, wskazówki dojazdu do magazynu i telefon kontaktowy do wolontariusza pełniącego dyżur.
Jesteś z innego miasta i województwa? Żaden problem! Mapa koordynatorów i punktów zbiórki w całej Polsce jest dostępna pod adresem http://www.zakretki.info/strona,mapa-koordynatorow.html. Tam, klikając na mapce dane województwo, można sprawdzić adresy punktów zbiórki i godziny, w jakich można dostarczać zakrętki.
Poza programem zbierania zakrętek, Fundacja realizuje też inne cele. Najważniejszym jej działaniem charytatywne niesienie pomocy niepełnosprawnym dzieciom. Co to oznacza? Wolontariusze pracują na rzecz Fundacji dobrowolnie, żaden z nich nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę. Program jest utrzymywany ze środków pozyskanych od sprawdzonych partnerów oraz od osób, chcących wesprzeć nasze działania. Oprócz tego celem Fundacji jest pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej. Staramy się nieść pomoc tym, którzy oczekują na drogie i trudne zabiegi medyczne czy są dotknięci trudno uleczalnymi schorzeniami, a także zapewniać wsparcie osobom starszym. Ważna jest dla nas ochrona praw dziecka. Inną, istotną dla naszej Fundacji kwestię stanowi działanie na rzecz rozwoju sportu – chcemy promować aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia. Zajmujemy się też promocją i organizacją wolontariatu. Do Fundacji wciąż dołączają nowi wolontariusze. Co pewien czas organizowany jest Dzień Otwarty, wówczas można zobaczyć „od kuchni” na czym polega nasza działalność i porozmawiać z wolontariuszami. Ważnym elementem pracy Fundacji jest promocja ekologii – wszak oddając do recyklingu zakrętki, nie tylko pomagamy niepełnosprawnym dzieciom, ale też dodatkowo przyczyniamy się do ochrony środowiska. W ramach tego realizowany jest kolejny program – „Tusze i Tonery”. Jest to program pilotażowy, obecnie w fazie rozwoju i wdrażania. Wciąż poszukujemy osoby chcącej zostać koordynatorem, która mogłaby poprowadzić ten program. Fundacja zachęca również do zbierania zużytych tonerów. Powinny one być nieuszkodzone i najlepiej nieregenerowane. Można je dostarczyć do magazynu lub wysłać pocztą. Ważne, aby pojemniki odpowiednio zapakować tak, aby nie uległy zniszczeniu. Dokładna instrukcja i wymogi znajdują się na stronie Fundacji.
W planie jest realizacja kolejnych programów w ramach Fundacji. Nasza organizacja prężnie się rozwija, dzięki zaangażowaniu wielu osób i ich chęci niesienia pomocy. Dzięki temu tworzymy odpowiednie warunki, które sprzyjają rehabilitacji medycznej i psychicznej niepełnosprawnych dzieci. Wciąż poszukujemy osób, które chciałyby zrobić coś dobrego dla dzieci, środowiska i dla samego siebie – bo miło jest mieć tę świadomość i satysfakcję, że możemy komuś pomóc. Już dziś możesz zacząć, zbierając zakrętki. A jeśli chciałbyś/chciałabyś zostać wolontariuszem, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony, gdzie dowiesz się szczegółów, jak można do nas dołączyć.